Uchwała Nr XI/90/2003

U C H W A Ł A Nr XI/90/2003 

Rady Miejskiej w Głogowie 
z dnia 30 września 2003 r. 


w sprawie uchwalenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 
osiedla „Kopernik” w Głogowie 


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 26 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. z 1999 r., Nr 15 poz. 139 ze zmianami), w związku z art. 85 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. 2003 r., Nr 80 poz. 717) oraz uchwałą Rady Miejskiej w Głogowie Nr XXXVI/471/2002 z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla Kopernik w Głogowie, zmienioną uchwałami Rady Miejskiej w Głogowie Nr XL/496/2002 z dnia 9 lipca 2002 r. i Nr VII/54/2003 z dnia 29 kwietnia 2003 r. – uchwala się, co następuje: 


Rozdział 1 
Przepisy ogólne 

§ 1. 
1.   Uchwala się zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego osiedla „Kopernik” w Głogowie, uchwalonego przez Radę Miejską w Głogowie uchwałą Nr XLVII/383/98 z 24 marca 1998 (Dz. Urz. Woj. Legnickiego Nr 10, poz. 87 z 11 maja 1998 r.), zmienionego przez Radę Miejską w Głogowie Nr XXI/296/2000 z 19 września 2000 r. (Dz. U. Woj. Dolnośląskiego Nr 2, poz. 29 z 23 stycznia 2001 r. 
2.   Tereny zmian planu przedstawiono na rysunkach planu, stanowiących załączniki nr 1 – 5 do niniejszej uchwały. 

§ 2. 
1. Przedmiot ustaleń zmian planu obejmuje: 
1)   przeznaczenie terenów oraz linie rozgraniczające tereny o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania, 
2)   linie rozgraniczające ulice wraz z urządzeniami pomocniczymi, 
3)   zasady obsługi w zakresie infrastruktury technicznej, 
4)    lokalne warunki i zasady kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, 
5)    zasady i warunki podziału terenów, 
6)    szczególne warunki zagospodarowania terenu wynikające z potrzeby ochrony środowiska przyrodniczego i zdrowia ludzi, 
7)    zasady lokalizacji tymczasowych obiektów handlowo – usługowych na terenie 63 MW, określonym w § 13. 
8)    skutki prawne uchwalenia planu. 
2. Na ustalenia, o których mowa w ust.1 składają się: 
1) Ogólne zasady zagospodarowania terenu, zawarte w rozdziale 2, 
2) Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających, zawarte w rozdziale 3. 

§ 3. 
Ilekroć w dalszej części uchwały jest mowa o: 
1)    planie - należy przez to rozumieć ustalenia zawarte w niniejszej uchwale wraz z załącznikami, 
2)    rysunku planu - należy przez to rozumieć rysunki, stanowiące załączniki nr 1 - 5 do niniejszej uchwały, 
3)   przepisach szczególnych - należy przez to rozumieć aktualne w momencie wykonywania niniejszej uchwały przepisy prawne, 
4)   terenie - należy przez to rozumieć obszar o określonej funkcji dominującej, ograniczony liniami rozgraniczającymi, oznaczony symbolem użytkowania, 
5)   funkcji lub sposobie użytkowania terenu - należy przez to rozumieć dominującą funkcję terenu, 
6)   uciążliwości - należy przez to rozumieć zjawiska lub stany utrudniające życie albo dokuczliwe dla otaczającego środowiska, a zwłaszcza hałas, wibracje, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia odpadami. 



Rozdział 2 
Ogólne zasady zagospodarowania terenu 

§ 4. 
1.    Linie rozgraniczające tereny o różnym sposobie użytkowania, oznaczone w rysunku planu jako: 
   1) ciągłe - oznaczają ściśle określone, obowiązujące granice terenów, 
   2) przerywane - oznaczają orientacyjne granice terenów możliwe do skorygowania, stosownie do potrzeb. 
2.   Określone w planie funkcje terenów wskazują na podstawowy sposób użytkowania terenów. Oznacza to możliwość wprowadzania funkcji uzupełniających, nie kolidujących z funkcją podstawową, nie zmieniających generalnego charakteru zagospodarowania oraz warunków środowiska przyrodniczego i kulturowego. 
3.   O ile rysunek planu i ustalenia szczegółowe nie określają szczegółowych warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, w tym linii zabudowy, obowiązują przepisy szczególne. 

§ 5. 
Inwestor powinien zapewnić na czas robót ziemnych nadzór archeologiczny, po uprzednim uzyskaniu zezwolenia organu służby ochrony zabytków. 

§ 6. 
Wyklucza się lokalizacje inwestycji, których budowa oraz funkcjonowanie może pogorszyć stan środowiska. 

§ 7. 
Ustala się następujące ogólne zasady uzbrojenia terenów w infrastrukturę techniczną: 
1.   Uzbrojenie terenów budowlanych winno następować kompleksowo i wyprzedzać realizacje zabudowy. 
2.   Linie rozgraniczające dróg i ulic oznaczone w rysunku planu są równocześnie liniami rozgraniczającymi sieci uzbrojenia technicznego. Projektowane sieci jak również istniejące, w miarę ich modernizacji należy prowadzić w obrębie linii rozgraniczających dróg. 
   Dopuszczalne są w uzasadnionych przypadkach odstępstwa od tej zasady, przy zapewnieniu nie zmienionych warunków zabudowy i zagospodarowania terenów określonych w rozdziale 3. 
3.   Dopuszcza się możliwość realizacji urządzeń technicznych uzbrojenia poza terenami wyznaczonymi w planie, jako towarzyszących inwestycjom na terenach własnych inwestora. 
4.   Szczegółowe zasady przebiegu tras i parametrów przyłączy poszczególnych sieci do projektowanych obiektów należy ustalać na etapie projektowania z uwzględnieniem warunków określonych przez administratorów sieci. 

§ 8. 
1. W zakresie zaopatrzenia w wodę ustala się : 
1)   zaopatrzenie w wodę z wodociągu miejskiego; 
   2) rozbudowę rozdzielczej sieci wodociągowej w projektowanych ulicach. 
2.   W zakresie odprowadzania i unieszkodliwiania ścieków ustala się wymóg odprowadzenia ścieków do miejskiej sieci kanalizacji. 
    Projekty budowlane inwestycji wymagają kompleksowego rozwiązania gospodarki wodno – ściekowej. 
3.   W zakresie zaopatrzenia w gaz ustala się rozbudowę rozdzielczej sieci gazowej. 
4.   W zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną ustala się rozbudowę i budowę nowych linii energetycznych kablowych, średniego i niskiego napięcia. Ustala się zakaz budowy napowietrznych linii energetycznych w granicach określonych w rysunku planu. 
5.   W zakresie telekomunikacji ustala się rozbudowę i budowę kanalizacji telefonicznej w obrębie linii rozgraniczających dróg i ulic wraz z dopuszczeniem budowy kontenerowych centrali telefonicznych na terenach położonych w granicach planu, o ile ich lokalizacja nie będzie kolidować z istniejącym i projektowanym zainwestowaniem. 
6.   Budowa lub przebudowa istniejących sieci i urządzeń uzbrojenia inżynieryjnego z zakresu wymienionego w pktach 1 – 5 związana z realizacją ustaleń, zawartych w rozdz. 3 uchwały, może się odbywać za zgodą i na warunkach określonych przez administratorów poszczególnych sieci i urządzeń. 
7.   Ustala się zorganizowany system gromadzenia i usuwania odpadów, zgodnie z wymaganiami przepisów szczególnych. Zaleca się wstępną segregację odpadów. 

§ 9. 
1.   Linie rozgraniczające tereny komunikacji mogą być korygowane w kierunku poszerzenia ulic za zgodą właścicieli gruntów, których poszerzenie dotyczy lub poprzez procesy wywłaszczeniowe. 
2.   Korekty elementów układu komunikacyjnego mogą być dokonywane w projektach budowy i modernizacji dróg i ulic. 
3.   Realizacja układu komunikacyjnego winna obejmować kompleksową realizację uzbrojenia technicznego. 
4.   W granicach linii rozgraniczających ulic mogą być lokalizowane urządzenia związane z obsługą komunikacji, jak zatoki, parkingi, a także wiaty przystankowe, elementy małej architektury i reklamy w trybie obowiązujących przepisów oraz kioski handlowe stanowiące integralną część wiat przystankowych. 
5.   Wszystkie nowoprojektowane i modernizowane parkingi muszą uwzględniać przeznaczenie 10% terenu z przeznaczeniem na zieleń. 

§ 10. 
1.   Wyklucza się lokalizację nowych obiektów tymczasowych z wyjątkiem przypadków, określonych w szczegółowych zasadach zagospodarowania terenów. 
2.   Dopuszcza się rozbudowę istniejących obiektów tymczasowych. Maksymalna łączna powierzchnia zabudowy - 30 m2. 


Rozdział 3 
Szczegółowe zasady zagospodarowania terenów w obrębie linii rozgraniczających 

§ 11. 
Dla terenów 39a, 39b ustala się: 
1.   39a KSP: Parking osiedlowy jednopoziomowy. Ilość stanowisk postojowych nie może przekroczyć 60. Zasady wjazdu na parking – jak na rysunku planu. Zaleca się nasadzenia drzew i krzewów co 10 stanowisk postojowych. Obowiązuje wstępne podczyszczenie ścieków z produktów ropopochodnych. 
2.   39b ZI: Pas zieleni izolacyjnej od strony budynku mieszkalnego i ulicy. Istniejące drzewa zachować, uzupełnić zielenią niska i wysoką. 



§ 12. 
Dla terenów 12a, 12b, 12c i 12d ustala się: 
1.   12a UC: teren nieuciążliwych usług komercyjnych. Adaptacja nieczynnej hydroforni osiedlowej z zachowaniem obrysu budynku. Dopuszcza się nadbudowę jednej kondygnacji. Dojazd z ul. Wojska Polskiego ciągiem pieszo – jezdnym 12d KX. Uzbrojenie inżynieryjne z istniejących sieci, uwidocznionych na rysunku planu. 
2.   12b WZ: Część budynku hydroforni, która po modernizacji zachowała dawną funkcję. Dopuszcza się nadbudowę jednej kondygnacji z możliwością jej wykorzystania na funkcje usług komercyjnych. Pozostałe ustalenia jak w pkt 1. 
3.   12c S: Zaplecze magazynowe i techniczno – sprzętowe Spółdzielni Mieszkaniowej, ustalenia jak w pkcie 2. 
4.   12d KX: Ciąg pieszo – jezdny wewnętrzny, obsługujący tereny 12a, 12b, 12c. Nawierzchnia utwardzona, rozbieralna, umożliwiająca dojazd pojazdów uprzywilejowanych. 

§ 13. 
Dla terenu 63 MW ustala się: 
1.   Możliwość budowy dwóch nowych tymczasowych obiektów handlowo - usługowych, związanych z gruntem w sposób nietrwały. Nie dotyczy to kiosków z prasą. 
2.   Obiekty tymczasowe, o których mowa w pkt 1. mogą stanowić wyłącznie uzupełnienie głównej funkcji terenu o usługi w zakresie podstawowym, w szczególności pawilony spożywcze i owocowo – warzywne, obiekty małej gastronomii, kwiaciarnie, kolektury gier liczbowych. itp. Dopuszcza się w nich także sprzedaż innych artykułów o charakterze sezonowym. 
3.   Obiekty, o których mowa w pkt 1. mogą być lokalizowane na terenach osiedla mieszkaniowego przy ukształtowanych, zwyczajowych ciągach pieszych oraz w rejonie obiektów usług publicznych. Lokalizacja nowych obiektów wymaga zapewnienia właściwej obsługi komunikacyjnej w zakresie zaopatrzenia i nie może powodować kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną oraz zielenią osiedlową, a także stwarzać ograniczeń i uciążliwości dla mieszkańców. 
4.   Dopuszcza się przebudowę, rozbudowę oraz wymianę istniejących obiektów tymczasowych na nowe. 
5.   Dopuszcza się geodezyjne wydzielenie odrębnych nieruchomości z obiektami usługowymi nietrwale związanych z gruntem pod następującymi warunkami: 
a)   przez wydzielane działki nie powinny przebiegać sieci uzbrojenia technicznego lub mogą być dopuszczone na warunkach określonych przez zarządców sieci, 
b)   wielkość działki powinna być dostosowana do potrzeb wynikających z obsługi pawilonu określonej branży, 
c)   wydzielone działki nie mogą obejmować elementów zagospodarowania terenu przeznaczonych do użytku publicznego jak: dojazdy do innych terenów, śmietniki obsługujące inne tereny, zatoki postojowe, osiedlowe ciągi piesze itp. 
6   Dopuszcza się rozbudowę i nadbudowę istniejących stałych obiektów handlowo – usługowych. Ewentualna rozbudowa i nadbudowa nie może stworzyć ograniczeń w funkcjonowaniu publicznych elementów zagospodarowania terenu. Nadbudowa obiektów istniejących na węzłach cieplnych nie może pogarszać warunków nasłonecznienia przylegających lokali mieszkalnych. Dopuszcza się nadbudowę 1 kondygnacji. Architektura budynków, w szczególności forma dachów musi harmonizować z najbliższym otoczeniem. 

§ 14. 
Dla terenów 73a KSP i 73b ZP ustala się: 
1.   73a KSP: Parking i pętla wyrównawcza dla autobusów miejskich. Na terenie usytuować miejsca postojowe dla samochodów osobowych, pętlę i przystanek autobusowy oraz wewnętrzny przejazd wzdłuż terenu. Dopuszcza się usytuowanie budynku socjalnego dla kierowców autobusów z możliwością zblokowania z wiatą przystankową. 


Obowiązuje wstępne podczyszczenie ścieków z produktów ropopochodnych. Wjazdy i wyjazdy 
w miejscach wskazanych na rysunku planu. Szczegóły wewnętrznego zagospodarowanie terenu 
oraz przebieg granicy między terenami 73a KSP i 73b ZP należy rozstrzygnąć na etapie 
projektowania. 
2.   73b ZP: Zieleń parkowa wysoka i niska oddzielająca parking od terenów mieszkaniowo – usługowych przylegających od strony północnej. 


§ 15. 
Dla terenu 56 UPz ustala się: 
1.   Istniejący obiekt usług ochrony zdrowia na działce nr 171/2. Dopuszcza się przebudowę celem wprowadzenia funkcji mieszkaniowej jako uzupełniającej, z zachowaniem zewnętrznych gabarytów budynku. Przy północnej granicy terenu wprowadza się ciąg pieszy oraz przejazd na działkę nr 171/1. 
2.   Projektowany obiekt usług ochrony zdrowia na działce nr 171/1. Budynek 3 - kondygnacyjny z dachem płaskim z możliwością przeznaczenia części pomieszczeń na mieszkanie – jako funkcji uzupełniającej oraz garaż. Ustala się usytuowanie budynku w granicach działki, z zachowaniem wymagań technicznych określonych w przepisach szczególnych. Wjazdy na teren: podstawowy od strony wschodniej w sposób określony w kpt. 1 oraz dopuszczalny od północy z parkingu znajdującego się na działce nr 158/6. Dopuszcza się możliwość powiększenia działki w kierunku północnym, z zachowaniem publicznego charakteru ciągu pieszego, o którym mowa w kpt. 1. 


Rozdział 4 
Przepisy końcowe 


§ 16. 
Do czasu realizacji planu pozostawia się dotychczasowy sposób użytkowania terenów i budynków. 

§ 17. 
W granicach opracowania zmian tracą moc ustalenia planu, o którym mowa w § 1, sprzeczne z ustaleniami planu niniejszego. 

§ 18. 
Dla terenów określonych w § 1 ustala się stawkę procentową służącą naliczeniu opłaty, o której mowa w art. 36 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. z 1999 r., Nr 15 poz. 139 ze zmianami) w wysokości 5 %. 

§ 19. 
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Głogowa. 

§ 20. 
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. 



                        
Przewodniczący Rady Miejskiej 
Eugeniusz Patyk 



U Z A S A D N I E N I E 



Niniejsza uchwała wprowadza następujące zmiany w miejscowym planie zagospoda-rowania przestrzennego osiedla „Kopernik” w Głogowie realizując kolejno wnioski: 

·   Spółdzielni Mieszkaniowej „Nadodrze” - część terenu 39 ZP (zieleń publiczna), przy ul. Kosmonautów Polskich, przeznaczono na parking osiedlowy o mak. 60 miejscach posto-jowych i zieleń izolacyjną oraz na terenie 63MW umożliwiono lokalizację 2 nowych tym-czasowych obiektów usługowych. 

·   Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. - część budynku hydroforni (zbęd-nego dla PWiK) na działce nr 35 obręb 18 „Kopernik” przy ul. Wojska Polskiego prze-znaczono na usługi komercyjne. 

·   Apteki „Saturn” – Na terenie 63MW dopuszczono rozbudowę i nadbudowę istniejących stałych obiektów handlowo – usługowych. 

·   Komunikacji Miejskiej S.A. – przeniesiono istniejącą przy ul. Keplera pętlę wyrównaw-czą dla autobusów, kolidującą z zabudową realizowaną przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego, na teren 73KSP. Pozostała część terenu 73KSP została przeznaczona na parking i zieleń izolacyjną. 

·   pp. Krystyny i Zenona Konfederaków – na terenie 56UPz przeznaczonym na usługi ochrony zdrowia dopuszczono zarówno w obiekcie istniejącym i projektowanym przezna-czenie części pomieszczeń na mieszkanie – jako funkcji uzupełniającej. Ustalono zasady lokalizacji, gabaryty oraz sposób obsługi komunikacyjnej projektowanego na ww. terenie obiektu. 

Ww. zmiany wynikają z wniosków zgłoszonych przez zainteresowane instytucje i osoby. Część z nich ma charakter publiczny np. parking na osiedlu Kopernika czy też pętla autobu-sów komunikacji miejskiej. Inne dotyczą zmian ustaleń planu pozwalających na lepsze wyko-rzystanie istniejących obiektów (np. hydrofornia PWiK, nadbudowy węzłów cieplnych) i re-zerw terenowych pod drobne usługi podstawowe, jak też dostosowanie funkcji obiektów do nowych, zmieniających się potrzeb inwestorów. Wszystkie te działania pozwolą na lepsze i bardziej odpowiadające potrzebom zagospodarowanie nieruchomości co jest pożądane za-równo z punktu widzenia celów publicznych jak i działań w sferze prywatnych działalności gospodarczych

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Uchwała Nr XI/90/2003
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Głogowie
Informację opublikował:Jan Chitro
Data publikacji:04.07.2013 14:01
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Jan Chitro
Data aktualizacji:21.03.2014 12:42