U C H W A Ł A Nr LIV/457/2010 Rady Miejskiej w Głogowie z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty


U C H W A Ł A   Nr LIV/457/2010

Rady Miejskiej w Głogowie
z dnia  9 listopada  2010 r.

 

w sprawie    wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty

 

  Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. zn2001 r. Nr 142, poz.1591 ze zmianami) w związku z art. 68 ust. 2c ustawy  z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami ( Dz. U. z  2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zmianami) uchwala się, co następuje:


§ 1.

1.      Wyraża się zgodę na odstąpienie przez Prezydenta Miasta Głogowa od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokalu mieszkalnego położonego w Głogowie przy ulicy .

2.      Warunkiem odstąpienia od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty jest przeznaczenie w całości środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, w terminie  6 miesięcy liczonych od dnia sprzedaży przedmiotowego lokalu - na zakup nieruchomości wykorzystanej  na cele mieszkaniowe.

§ 2.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Głogowa.

§ 3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

                                                   
Przewodniczący Rady Miejskiej
Radosław Pobol


U Z A S A D N I E N I E


       Aktem notarialnym Rep. „A" Nr 18034/2008 z 14.11.2008 r. Państwo  nabyli lokal mieszkalny o położony w Głogowie przy ulicy wraz  z  prawem  współużytkowania wieczystego w działce o nr geod. 249 obręb  6 „Hutnik" w udziale 54/4673 części.

Zgodnie  z  Uchwałą Nr XXII/209/2008   Rady Miejskiej w Głogowie z dnia 15.10.2008 r.    od ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu została udzielona 85% bonifikata.

      Aktem notarialnym Rep."A" Nr 2266/2009 z dnia 28.04.2009 r. przedmiotowy lokal został przez Państwa darowany na rzecz  osoby bliskiej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21.08.1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

       Pani w  piśmie z   dnia  24.10.2010 r. poinformowała,że  decyzję o sprzedaży lokalu podjęła ze względu na zaistniałą sytuację rodzinną, trudne warunki  mieszkaniowe.

Dotychczas zajmowany przez 4-osobową rodzinę obdarowanej i rodzinę Państwa lokal mieszkalny o pow. 53,94 m2 uniemożliwia normalne funkcjonowanie 3-pokoleniowej rodziny. Zakup domu polepszy warunki mieszkalno-bytowe rodzin, umożliwi wspólne zamieszkanie z rodzicami i z uwagi na wiek obojga małżonków, sprawowanie nad nimi opieki.

Zakup domu w Jakubowie  znacznie przewyższy kwotę uzyskaną z ewentualnej sprzedaży mieszkania, które w chwili obecnej Pani posiada. Zgoda na sprzedaż lokalu bez obowiązku zwrotu bonifikaty pomoże i znacznie ułatwi sprawę zakupu domu, na który dodatkowo zostanie zaciągnięty kredyt hipoteczny.

      W oparciu o art. 68 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jeżeli nabywca lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat od jego nabycia zbył go lub wykorzystał na inne cele niż cele uzasadniające udzielenie bonifikaty, zobowiązany jest do zwrotu kwoty równej udzielonej bonifikacie po jej waloryzacji.

Obowiązek zwrotu  bonifikaty został  wprowadzony  w  celu   zagwarantowania  prawidłowej i racjonalnej gospodarki publicznymi zasobami nieruchomości, zwłaszcza nieruchomościami lokalowymi. Ustawodawca więc dopuszczając możliwość ich sprzedaży po cenie znacznie niższej od rynkowej, wprowadził instrumenty chroniące przed wykorzystywaniem preferencyjnych warunków nabycia do osiągania osobistego zysku.

      Tym instrumentem jest obowiązek zwrotu bonifikaty. Obciąża on przede wszystkim pierwotnego nabywcę. Jednocześnie w celu zagwarantowania należytego wypełnienia woli ustawodawcy - w art. 68 ust. 2b obowiązek ten został  rozciągnięty na osobę bliską.

Osoba bliska, która nabyła lokal mieszkalny nie może go zbyć, ani wykorzystać na inne cele niż mieszkalne przed końcem pięcioletniego terminu biegnącego od pierwotnego nabycia.

Literalna wykładnia przepisów wskazuje, że w razie kolejnego zbycia lokalu mieszkalnego powstanie obowiązek zwrotu bonifikaty.

       Ponieważ   opisana  wyżej  sytuacja  nie  mieści  się w  art.  68 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami, określającym zamknięty katalog „przypadków" ustawowo zwolnionych ze zwrotu udzielonej bonifikaty, niezbędne jest uzyskanie zgody Rady Miejskiej na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty.

Możliwość taką daje art. 68 ust. 2c ustawy o gospodarce nieruchomościami, który stanowi: „Właściwy organ może odstąpić od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty, w innych przypadkach niż określone w ust. 2a, za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku."

       W uzasadnieniu do projektu tej ustawy wskazano, że „celem nowelizacji jest zwiększenie swobody obrotu nieruchomościami ( w tym mieszkalnymi ) na rynku wtórnym, wykupionymi z zasobów publicznych". Uznano, że taka regulacja jest niezwykle potrzebna, bowiem pozwoli na racjonalne wykorzystanie zasobów mieszkaniowych.

       Również   uzasadnieniem   dla  wprowadzenia  takiej regulacji była możliwość  zaistnienia    w praktyce bardzo różnorodnych sytuacji, których nie sposób było przewidzieć w przepisach ustawy.

Powrót

Pokaż komentarz

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:U C H W A Ł A Nr LIV/457/2010 Rady Miejskiej w Głogowie z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu udzielonej bonifikaty
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Głogowie
Informację opublikował:Jan Chitro
Data publikacji:09.07.2013 12:04
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Jan Chitro
Data aktualizacji:19.03.2014 08:56