Uchwała Nr XIV/125/2007

U C H W A Ł A Nr XIV/125/2007

 

Rady Miejskiej w Głogowie

z dnia 28 grudnia 2007 r.

 

w sprawie zatwierdzenia Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2008 rok

 

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 41 ust.1 i 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ( Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

 

                                                                  § 1.

Zatwierdza się do realizacji Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2008 stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały oraz Harmonogram Działań Do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2008 stanowiący załącznik nr 2.

 

                                                                  § 2.

Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Głogowa.

 

                                                                  § 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia .

 

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Jarosław Dudkowiak

 

U Z A S A D N I E N I E

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi powierza samorządom gminnym jako zadanie własne prowadzenie zadań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych.

W szczególności zadania te obejmują :

1) zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu,

2) udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe, pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie,

3) prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych,

4) wspomaganie działalności instytucji, stowarzyszeń i osób fizycznych, służącej rozwiązywaniu problemów alkoholowych,

5) podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 13i 15 ustawy oraz występowanie przed sądem w charakterze oskarżyciela publicznego,

6) wspieranie zatrudnienia socjalnego poprzez organizowanie i finansowanie centrów integracji społecznej.

Realizacja powyższych zadań jest prowadzona w postaci Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który tworzy zintegrowany system działań lokalnych w sferze profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i jest uchwalany corocznie przez Radę Miejską .

 

Załącznik nr 1

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH 
W GMINIE MIEJSKIEJ GŁOGÓW NA ROK 2008

I. Wprowadzenie

W grupie problemów społecznych, jakie występują w naszym kraju, problemy związane z nadużywaniem alkoholu mają szczególne znaczenie. Wynika to przede wszystkim z rozmiarów tego zjawiska oraz społecznych i ekonomicznych kosztów. Alkoholizm to choroba, która rozwija się przez lata. Skutki uzależnień nie są ograniczone tylko do tych fizycznych, czy psychicznych samego alkoholika, dotykają one wszystkie osoby, które żyją w otoczeniu osoby uzależnionej.

Inicjowanie i prowadzenie działań z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych należy do zadań własnych gminy. Na gminie spoczywa także ustawowy obowiązek przeciwdziałania przemocy w rodzinie, która ściśle związana jest z nadużywaniem alkoholu.

Dziś już nie stawiamy pytań, czy warto pomagać osobom, rodzinom z problemem alkoholowym, osobom doświadczającym przemocy wśród najbliższych, w szczególności dzieciom z tych rodzin. Dziś należy zastanowić się, jak to robić jeszcze szybciej, sprawniej, skuteczniej i efektywniej. Pomagać, czyli minimalizować skutki alkoholizmu i przemocy. Pomagać, to również zapobiegać, podejmować działania edukacyjne, uświadamiające, wskazujące alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu, radzenia sobie z trudną i konfliktową sytuacją.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jest kontynuacją zadań realizowanych w Głogowie w 2007r. Opisuje działania będące jednocześnie zadaniami własnymi gminy w obszarze tych zagadnień społecznych, które będą realizowane w 2008 roku. Stanowi podstawowy element zadań realizowanych przez Miejski Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień w Głogowie. W swej konstrukcji merytorycznej jest tożsamy z założeniami Narodowego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Opiera się na rekomendacjach Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Program dostosowany jest do specyfiki problemów alkoholowych w Gminie Miejskiej Głogów i uwzględnia:

1. aspekt profilaktyczny i terapeutyczny przeciwdziałania alkoholizmowi.

2. lokalne możliwości realizacji pod względem prawnym, administracyjnym 
i ekonomicznym.

II. Diagnoza sytuacji w Gminie Miejskiej Głogów w aspekcie problemów alkoholowych i przemocy w rodzinie

I. Charakterystyka problemów

Charakterystykę, jak również diagnozę problemów wynikających z nadużywania alkoholu i związaną z nim przemocą w rodzinie na terenie miasta Głogowa oparto na statystykach pozyskanych z głogowskich instytucji, takich jak:

- Urząd Miejski,

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej,

- Miejski Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień, w tym Izba

Wytrzeźwień,

- Komenda Powiatowa Policji,

- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,

- Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży „Szansa",

- Poradnia Leczenia Uzależnień ZOZ w Głogowie

 

1. Dostępność alkoholu - rynek alkoholowy na terenie gminy.

1. Uchwalony przez Radę Miejską w Głogowie (Uchwała Nr XXXI/398/2001 z 28 sierpnia 2001 r. w sprawie ustalenia dla miasta Głogowa liczby punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5 % alkoholu, z wyjątkiem piwa, przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży), limit punktów sprzedaży napojów alkoholowych wynosi:

 

 

 

Limit

Wykorzystanie

1. do spożycia poza miejscem sprzedaży

150

147

2. do spożycia w miejscu sprzedaży

120

105

 

 

2.Liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych według stanu na dzień 31 sierpnia 2007r. przedstawia się następująco:

 

 

do 4,5 % alkoholu oraz piwo

pow. 4,5%do 18% alkoholu

pow. 18% alkoholu

Ogółem

1. do spożycia poza miejscem sprzedaży - punkty sprzedaży detalicznej

146

132

108

386

2. do spożycia w miejscu sprzedaży- gastronomia

103

54

53

210

Ogółem

249

186

161

596

 

3. Liczba jednorazowych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wydanych w 2007 roku (do dnia 31.08.2007), w tym przedsiębiorcom posiadającym stałe zezwolenia - 9.

Wielkość środków finansowych, uzyskanych przez Gminę z tytułu opłat za jednorazowe zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych wydanych w 2007r. wynosi 393,75 zł.

Liczba zezwoleń udzielonych przedsiębiorcom, których działalność polega na organizacji przyjęć, wydanych w 2007r.- 1

Liczba przedsiębiorców prowadzących w gminie działalność polegającą na organizacji przyjęć, którzy w 2007r. posiadali ważne zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych - 1.

Wysokość środków finansowych, uzyskanych przez Gminę z tego tytułu wyniosła 525, 00zł.

 

Plan na 2008r. zakłada, że wpływy z opłat za zezwolenia na sprzedaż alkoholu wyniosą 1mln 39 tys. 890 zł.

Liczba zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych wydanych w omawianym okresie wyniosła:

 

 

do 4,5 % alkoholu oraz piwo

pow. 4,5%do 18% alkoholu

pow. 18% alkoholu

Razem

1. do spożycia poza miejscem sprzedaży - punkty sprzedaży detalicznej

41

38

31

110

2. do spożycia w miejscu sprzedaży- gastronomia

24

13

16

53

Razem

65

51

47

163

2. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Liczba osób, z którymi Gminna Komisja przeprowadziła rozmowy interwencyjno - motywujące w związku z nadużywaniem alkoholu w ciągu ośmiu miesięcy w roku 2007 wyniosła 106 osób.Rozmowy były wynikiem interwencji Komisji, podjętej w związku ze złożonymi wnioskami w sprawie zmotywowania osoby uzależnionej do podjęcia leczenia. Wnioski pochodziły przede wszystkim od członków rodziny, policji, izby wytrzeźwień, sądu rejonowego, a także od pracowników socjalnych.

Liczba uzależnionych od alkoholu, wobec których Gminna Komisja wystąpiła do Sądu Rejonowego z wnioskiem o zobowiązanie do podjęcia leczenia odwykowego w omawianym okresie wyniosła 24.

Gminna Komisja wydała 78 opinii w sprawie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

 

3. Dane za osiem miesięcy 2007 roku, pochodzące z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wskazują, że liczba osób, którym udzielono pomocy w formie zasiłków i pomocy w naturze, gdzie współwystępującym, poza zubożeniem w rodzinie był problem nadużywania alkoholu, wyniosła - 111, a łączna suma środków przeznaczonych na ten cel w tym okresie, to52.112, 00zł.

4. Na terenie gminy miejskiej Głogów osoby uzależnione od alkoholu mogą skorzystać z pomocy między innymi w Centrum Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób z Problemem Alkoholowym, znajdujące się w Miejskim Ośrodku Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień.

 

Liczbę pacjentów, którzy przeszli terapię odwykową w Centrum Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w latach 2005- 2007 obrazuje poniższa tabela:

 

L.p.

Wyszczególnienie

2005r.

2006r.

do dnia

31.08.2007r.

1.

Ogólna liczba pacjentów

66

81

57

2.

Liczba pacjentów, którzy ukończyli cały cykl terapii

38

46

20

3.

Liczba pacjentów, którzy złamali abstynencję i zostali wypisani

18

22

17

 

 

 

 

5. Liczba osób, które skorzystały z pomocy w Punkcie Konsultacyjnym Dla Osób zProblemem Alkoholowym w latach 2005- 2007 (punkt istnieje od maja 2005r.). W roku 2005 z pomocy w tym punkcie skorzystało 65 osób, zaś w roku 2006 - 94 osoby. Pomoc ta kierowana była przede wszystkim do osób dorosłych zgłaszających problem alkoholowy, jak i członków ich rodzin. W okresie od 01.01.2007r. do 31.08.2007r.udzielono konsultacji 142 osobom zgłaszającym problemy alkoholowe.

 

 

6. Za niepokojącą należy uznać tendencję wzrostową liczby osób, które korzystały z pomocy wPunkcie Konsultacyjnym dla Ofiar Przemocy Domowej. W roku 2005r. w ramach działalności punktu, z pomocy skorzystały 143 osoby, a w roku 2006 już 163 osoby. Wokresie od 01.01.2007r. do 31.08.2007r. udzielono pomocy 99 osobom.

 

 

7. Osoby nietrzeźwe, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub zakładzie pracy, jak również te, które znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do Izby Wytrzeźwień.

W głogowskiej Izbie Wytrzeźwień w roku 2007 w okresie od 31 sierpnia przebywało 1320 osób, w tym 1167 mężczyzn, 103 kobiety, 50 nieletnich , w tym 1 osoba płci żeńskiej. Jak z analizy wynika, że największą liczbę osób nietrzeźwych umieszczonych w izbie, stanowią mężczyźni. Niepokojący jest również wzrost liczby kobiet i osób nieletnich przebywających w izbie.

 

 

8. Dane pochodzące z Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, za osiem miesięcy 2007r. - funkcjonariusze przeprowadzili 120 interwencji w ramach procedury „ Niebieska Karta", w trakcie których stwierdzono elementy przemocy domowej. W wyniku przemocy domowej pokrzywdzonych zostały 143 osoby, w tym 23 osoby poniżej 18 roku życia. W trakcie tych interwencji 90 sprawców przemocy ( 88 mężczyzn i 2 kobiety), znajdowało się pod wpływem alkoholu. Z liczby tej 36 sprawców zostało przewiezionych do Izby Wytrzeźwień, a 11 do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych. W 26 przypadkach wszczęto postępowanie karne o znęcanie się nad członkami rodziny.

W omawianym okresie, w trakcie prowadzonych przez KPP Głogów postępowań karnych stwierdzono, że w chwili popełnienia przestępstwa 340 podejrzanych o ich dokonanie znajdowało się pod wpływem alkoholu. Zdecydowaną większość z tych osób stanowili nietrzeźwi kierujący pojazdami. W czasie policyjnych kontroli zatrzymano 291 osób, które w tym stanie ( powyżej 0,5 promila alkoholu) kierowały pojazdami po drogach publicznych i wobec których wszczęto postępowanie karne z art. 178 Kodeksu Karnego. Zatrzymano również 59 kierujących pojazdami po użyciu alkoholu-poniżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Wobec tych sprawców skierowano wnioski o ukaranie do Sądu Grodzkiego w Głogowie.

Ponadto policjanci ujawnili 784 przypadki złamania Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, za które to ukarano sprawców mandatami karnymi lub kierowano wnioski o ukaranie do Sądu Grodzkiego. Najczęstszymi naruszeniami prawa było spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym.

 

 

9. Z danych Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Głogowie w okresie od 1 stycznia do 30 września 2007r. do Poradni Rodzinnej zgłosiło się 112 osób w sprawie problemów alkoholowych oraz wskazano na 103 przypadki uzależnienia, które współtowarzyszyły przemocy.

 

10. Z analizy badań ankietowych przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Dzieci Młodzieży „Szansa" wśród 436 uczniów gimnazjów głogowskich, a dotyczących uzależnień uzyskano następujące informacje:

87,9% - uczniów namawianych było do zażywania narkotyków:

 

Ilość uczniów zażywających narkotyki - 10% odpowiedziało, iż zażywa narkotyki, 69%udzieliło odpowiedzi negatywnej, 21% nie udzieliło odpowiedzi.

 

 

 

 

 

W odpowiedziach dotyczących picia alkoholu otrzymano dane, iż 76% - badanych uczniów piło alkohol. Najczęściej spożywanym napojem alkoholowym wśród młodzieży są: piwo, nalewki, wino.

Na pytanie, jeśli spożywasz alkohol, to skąd masz pieniądze? Uczniowie udzielili odpowiedzi:

86% uczniów kupuje alkohol za własne pieniądze, natomiast 14% uczniów jest częstowanych przez kolegów znajomych.

 

20,5% uczniów stwierdziło, ze pali papierosy.

Na pytanie, jeśli palisz, to skąd masz papierosy? Uczniowie udzielili odpowiedzi:

90% uczniów kupuje papierosy za własne pieniądze, 10% uczniów jest częstowanych przez kolegów i znajomych.

 

11. Dane Poradni Leczenia Uzależnień w Głogowie ZOZ informują, że z pomocy tj. porad, terapii indywidualnej, grupowej w roku 2006 oraz 2007 - od I do IX- skorzystało pacjentów:

 

 

 

III. Zasoby instytucjonalne i pozarządowe zajmujące się profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych na terenie Gminy Miejskiej Głogów.

 

1. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, ul. Legnicka 3

2. Miejski Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień, w skład którego wchodzą:

-Centrum Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- 7 Świetlic socjoterapeutycznych

- Punkt konsultacyjny dla ofiar przemocy domowej

- Izba Wytrzeźwień,

- Noclegownia im. Brata Alberta

3. Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Usamodzielniania „Dom w Głogowie"

ul. Okrężna 21

4. Fundacja Na Rzecz Zapobiegania Narkomanii „Maraton"

Plac Mieszka 11

5. Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „A jutro?"

ul. Strumykowa 3

6. Stowarzyszenie Klub Abstynenta „Skarbnik"

ul. Jesienna 2

- grupa terapeutyczna dla osób uzależnionych,

- grupa AA „ Ogniwo"

- grupa Al- Anon

7. Stowarzyszenie dla dzieci i młodzieży „Szansa"

ul. Perseusza 13

8. Klub Abstynenta „Opamiętanie"

ul. Królowej Jadwigi 1

9. Grupa AA „Źródełko" przy kościele p.w. Św. Klemensa ul. Sikorskiego 23 a

10.Stowarzyszenie Pomocy Psychologicznej „EGO"

ul. Okrężna 21

11. Poradnia Leczenia Uzależnień przy ZOZ w Głogowie

ul. Kościuszki 15

- terapia indywidualna

- grupa wsparcia dla zaawansowanych w trzeźwieniu ( po leczeniu lub w trakcie leczenia

- grupa terapeutyczna dla uzależnionych mężczyzn - ul. Kościuszki 15

- grupa edukacyjno - terapeutyczna dla pijących szkodliwie - ul. Kościuszki 15

 

IV. Priorytety programu

1. Promowanie postaw społecznych ważnych dla profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych poprzez dostarczanie pozytywnych wzorców spędzania czasu i kształtowania postaw prozdrowotnych.

2. Zachęcanie społeczności lokalnej do brania udziału w przedsięwzięciach z zakresu ochrony zdrowia i profilaktyki uzależnień.

3. Poszukiwanie partnerów i stworzenie zintegrowanego systemu profilaktyki gminnej.

4. Zmniejszenie rozmiarów uszkodzeń zdrowia i degradacji psychofizycznej osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu. Ograniczanie problemu wykluczenia społecznego.

5. Zwiększenie dostępności terapeutycznej w zakresie uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu.

6. Tworzenie bazy materialnej, organizacyjnej i merytorycznej dla realizacji Gminnego Programu.

 7. Wspomaganie lokalnych grup społecznych, działających w zakresie profilaktyki uzależnień.

    V. Podstawowe założenia strategiczne

    Główne kierunki działań, wyznaczone w Programie, dotyczą:

    1. Prowadzenia profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży poprzez:

    1.1. Współfinansowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci młodzież oraz wspieranie inicjatyw sportowych i kulturalnych podejmowanych w ramach promocji zdrowia i propagowania trzeźwych obyczajów adresowanych do mieszkańców Głogowa

    1.2. Realizacji programów opiekuńczo - wychowawczych i socjoterapeutycznych w ramach funkcjonowania świetlic obejmujących swym działaniem środowisko lokalne głogowskich osiedli, w szczególności poprzez formy:

    • edukacyjne, w tym odrabianie lekcji, wyrównywanie braków szkolnych,
    • wspierające rozwój psychiczny i fizyczny dziecka,
    • rozwijania zainteresowań własnych,
    • zagospodarowujące czas wolny, w tym korzystanie z dóbr kultury,
    • wycieczki i wyjazdy wakacyjne o charakterze turystyczno - krajoznawczym,
    • dożywianie.

    1.3. Wspomaganie realizacji działań profilaktycznych w szkołach, zgodnych z założeniami lokalnego programu profilaktyki, obejmującego populację uczniów, nauczycieli i rodziców.

    1.4. Wyjazdy o charakterze profilaktycznym, socjoterapeutycznym i terapeutycznym dla uczestników całorocznych programów.

    1.5. Prowadzenie zajęć edukacyjnych dla rodziców.

    1.6. Prowadzenie kampanii informacyjno - edukacyjnych związanych z problematyką alkoholową, adresowanych m.in. do sprzedawców napojów alkoholowych, kierowców.

    1.7. Podejmowanie działań skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych polegających na wykorzystywaniu swego ustawowego przywileju - żądania dokumentu tożsamości w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości klienta, który chce zakupić alkohol.

    1.8 Wspieranie kształcenia w dziedzinie profilaktyki pedagogów szkolnych, nauczycieli, wychowawców i liderów młodzieżowych.

    2. Zwiększania dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu poprzez:

    2.1. Monitorowanie dostępności do leczenia odwykowego dla pacjentów uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin.

    2.2. Zapewnienie pomocy terapeutycznej dla młodzieży i osób nadużywających alkoholu i uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz ich rodzin.

    2.3. Monitorowanie programu w zakresie rozpoznawania problemów alkoholowych i wczesnej interwencji w Punktach Konsultacyjnych.

    2.4. Podnoszenie umiejętności zawodowych przez pracowników realizujących zadania z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych.

    2.5. Monitorowanie procedury dotyczącej podjęcia czynności zobowiązania do leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego.

    2.6. Rozpowszechnianie w miejscach publicznych informacji na temat choroby alkoholowej i możliwości jej leczenia.

    2.7. Uzupełnianie wyposażenia placówek w pomoce i sprzęt niezbędne do prowadzenia zajęć terapeutycznych.

     

    3. Udzielania rodzinom, w których występują problemy pomocy psychospołecznej 
    i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie poprzez:

    3.1. Diagnozowanie potrzeb i problemów oraz podejmowanie działań pomocowych wobec członków rodzin osób uzależnionych,

    3.2. Świadczenie specjalistycznej pomocy w Punktach Informacyjno -Konsultacyjnych,

    3.3. Inicjowanie działań zmierzających do budowania systemu współpracy na rzecz pomocy dziecku i rodzinie w środowisku lokalnym,

    3.4. Prowadzenie grup wsparcia dla ofiar przemocy domowej,

    3.5. Prowadzenie działalności edukacyjnej oraz szkoleniowej służącej zmniejszeniu skali zjawiska przemocy

     

    4. Wspomagania działalności instytucji, osób fizycznych i prawnych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych poprzez :

    4.1. Udzielanie pomocy finansowej polegającej na zlecaniu do realizacji zadań publicznych w formie powierzenia lub wsparcia,

    4.2. Wsparcie materialne, edukacyjne i lokalowe dla podmiotów pozarządowych i innych zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych, w tym dofinansowanie zakupu materiałów i sprzętu niezbędnego do realizacji programu prowadzonego w ramach Gminnego Programu,

    4.3. Badanie i monitorowanie problematyki alkoholowej w danej społeczności lokalnej, w tym współpraca z mediami.

    4.2. Współpracę pozafinansową, polegającą na wymianie informacji, konsultacjach i tworzeniu zespołów o charakterze doradczym oraz na udzielaniu rekomendacji,

     

    5. Podejmowanie interwencji w związku z naruszeniem przepisów określonych w art. 131 ( reklama napojów alkoholowych) i 15 ( m. in. zakaz sprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 18 roku życia) ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz występowanie przed sadem w charakterze oskarżyciela publicznego.

    5.1. Występowanie bezpośrednio do sądów w charakterze oskarżyciela publicznego, przeciwko podmiotom prowadzącym reklamę napojów alkoholowych, niezgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

    5.2. Kierowania bezpośrednio do prokuratury i sądów wszystkich spraw związanych z naruszeniem zakazu sprzedaży napojów alkoholowych osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości, czy osobom poniżej lat 18, na kredyt lub pod zastaw oraz występowanie w nich w charakterze oskarżyciela publicznego.

     

    Podstawowymi wskaźnikami efektywności Gminnego Programu będzie:

    1. Ilość podmiotów zaangażowanych w realizację zadań programu.

    2. Ilość osób uczestniczących w programach profilaktycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych uzależnionych od alkoholu i narkotyków.

    3. Liczba osób doświadczających przemocy objętych opieką.

    4. Liczba dzieci objętych pomocą.

    5. Ilość miejsc pomocy dla rodzin osób nadużywających alkoholu.

    6. Ilość osób, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny i które zostały skierowane do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

    7. Ilość osób przeszkolonych do rozwiązywania problemów alkoholowych.

    8. Liczba wykwalifikowanej kadry.

     

    VI. ZASADY WYNAGRADZANIA CZŁONKÓW GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

    1. Za udział w pracach Gminnej Komisji członkowie otrzymują wynagrodzenie.

    2. Wysokość tego wynagrodzenia ustala się procentowo w stosunku do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale 2007r. w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, zwanego dalej przeciętnym wynagrodzeniem.

    3. Wynagrodzenie brutto przysługuje za realizację zadań podejmowanych przez członków Gminnej Komisji w ramach pracy w Zespołach Problemowych oraz za udział w pracach Komisji na posiedzeniach plenarnych:

    a) 9% przeciętnego wynagrodzenia dla Przewodniczącego Komisji i Zespołu,

    b) 8% przeciętnego wynagrodzenia dla członka Komisji.

     

    4. Wypłata wynagrodzenia , o którym mowa w punkcie 3, następuje do końca miesiąca, w którym odbyło się posiedzenie komisji- przelewem na konto na podstawie pisemnego potwierdzenia obecności na liście obecności.

     

    VII. ZASADY ORGANIZACYJNE

     

    1. Zadania wynikające z Gminnego Programu realizuje Miejski Ośrodek Profilaktyki i Wczesnej Terapii Uzależnień w Głogowie oraz instytucje wskazane w harmonogramie działań, który stanowi integralną część do niniejszego Programu.

    2. Szczegółowe zadania do realizacji w roku obowiązywania Gminnego Programu określa się w corocznym Harmonogramie Działań, który stanowi integralną część Programu.

    3. Środki na realizację Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień na rok 2008 ujmuje się w budżecie Gminy Miejskiej Głogów (Dział 851 Rozdział 85154).

     

    Załącznik Nr 2

    Harmonogram Działań do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2008

     

    L.p.

     

    Nazwa zadania

    Termin realizacji

    Realizator

    Odbiorca

    Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży

     

     

    1.

     

    Współfinansowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci młodzież oraz wspieranie inicjatyw sportowych i kulturalnych podejmowanych w ramach promocji zdrowia i propagowania trzeźwych obyczajów adresowanych do mieszkańców Głogowa

     

     

    Cały rok

    GKRPA

    MOPiWTU

    Instytucje publiczne,

    Organizacje pozarządowe

     

    Dzieci i młodzież, mieszkańcy Głogowa

     

    2.

     

    Realizacja programów opiekuńczo- wychowawczych i socjoterapeutycznych 
    w ramach funkcjonowania świetlic obejmujących swym działaniem środowisko lokalne głogowskich osiedli.

    Cały rok

    MOPiWTU

    Szkoły:

    - SP nr 6, 13

    - Gimnazjum nr5

    Parafie katolickie

    - p.w. Miłosierdzia Bożego

    - P.W. Św. Klemensa

    - Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie „A jutro"

    - Dom Samotnej Matki

     

    Dzieci i młodzież wymagająca tego typu wsparcia

     

    3.

     

    Wspomaganie realizacji działań profilaktycznych w szkołach, zgodnych z założeniami lokalnego programu profilaktyki, obejmującego populację uczniów, nauczycieli i rodziców

     

    Cały rok

    MOPiWTU

    Głogowskie szkoły

    Dzieci i młodzież głogowskich szkół oraz nauczyciele, rodzice

     

    4.

     

    Wyjazdy o charakterze profilaktycznym, socjoterapeutycznym i terapeutycznym dla uczestników całorocznych programów, m.in.

    - kolonie letnie

     

    - obozy terapeutuczne

     

     

    - wyjazdy na coroczne

    ogólnokrajowe spotkania trzeźwościowe

     

     

     

     

     

     

     

    Lipiec, sierpień

     

    Lipiec

     

     

    Sierpień

     

     

     

     

     

     

     

     

    MOPiWTU

     

    Stowarzyszenie Klub Abstynenta „Skarbnik"

    Grupy samopomocowe AA

     

     

     

     

     

     

     

    Uczestnicy świetlic socjoterapeutycznych

    Członkowie Stowarzyszenia i ich rodziny

    Osoby uzależnione i ich rodziny

     

    5.

     

    Prowadzenie zajęć edukacyjnych dla rodziców, m.in.

    - Szkoła dla rodziców"

     

     

     

    Cały rok

     

    MOPiWTU

     

    Rodzice

     

    6.

     

    Prowadzenie kampanii informacyjno - edukacyjnych na tematy związane z problematyką alkoholową adresowanych m.in. do sprzedawców napojów alkoholowych, kierowców

     

    Październik, listopad grudzień

    MOPiWTU

    Policja

    Instytucje publiczne

    Organizacje Pozarządowe

    Sprzedawcy napojów alkoholowych

    Kierowcy

    Uczestnicy Szkół Jazdy

    Mieszkańcy miasta

     

    7.

     

    Podejmowanie działań skierowanych do sprzedawców napojów alkoholowych polegających na wykorzystywaniu swego ustawowego przywileju - żądania dokumentu tożsamości w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości klienta, który chce zakupić alkohol;

     

    Cały rok

    GKRPA

    MOPiWTU

    Sprzedawcy napojów alkoholowych

     

    8.

     

    Wspieranie kształcenia w dziedzinie profilaktyki pedagogów szkolnych, nauczycieli, wychowawców i liderów młodzieżowych, m.in. dla potrzeb realizacji programów:

    - Spójrz inaczej

     

     

     

    - Międzyrówieśnicze Ochotnicze Pogotowie Ratownicze

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    I kwartał 2008r.

     

     

     

    Październik

     

     

     

     

     

     

    MOPiWTU

    Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Szansa"

    MOPiWTU

    Głogowskie gimnazja

     

     

     

     

     

     

    Nauczyciele, pedagodzy, liderzy młodzieżowi

     

    Nauczyciele i uczniowie

    głogowskich gimnazjów

    Zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu

     

    9.

     

    Monitorowanie dostępności do leczenia odwykowego dla pacjentów uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin;

     

    Cały rok

    GKRPA

    MOPiWTU

    Osoby uzależnione i ich rodziny

     

    10.

     

    Zapewnienie pomocy terapeutycznej dla młodzieży i osób nadużywających alkoholu 
    i uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz ich rodzin;, m.in. poprzez :

    - Działalność Centrum Rozwiązywania Problemów alkoholowych

    - Zajęcia grupowe o charakterze terapeutycznym dla dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem i ekperymentującej ze środkami psychoaktywnymi

     

    - Grupa zapobiegania

    nawrotom picia

     

    - Grupa terapeutyczna dla osób współuzależnionych

    -

    - Grupa edukacyno-terapeutyczna dla pijących szkodliwie

     

    - Spotkania terapeutyczne dla uzależnionych

     

     

     

     

     

     

     

    Cały rok

     

     

     

     

    Cały rok

    1x w tyg.

     

     

     

     

     

     

     

     

    Cały rok

    1x w tyg.

     

    Cały rok

    1x w tyg.

     

     

    Cały rok

    1x w tyg.

     

     

    Cały rok

    1x w tyg.

     

     

     

     

     

     

     

    GKRPA

    MOPiWTU

     

     

     

    MOPiWTU

    GKRPA

     

     

     

     

     

     

     

     

    MOPiWTU

    GKRPA

     

    MOPiWTU

     

     

     

    MOPiWTU

     

     

     

    MOPiWTU

     

     

     

     

     

     

    Osoby uzależnione od alkoholu i ich rodziny

    Mieszkańcy miasta

     

    Młodzież zagrożona uzależnieniem,

    Młodzież eksperymentująca

     

     

     

     

     

     

    Osoby uzależnione

     

     

    Osoby współuzależnione

     

     

    Osoby zagrożone uzależnieniem

     

     

    Osoby uzależnione

     

    11.

     

    Podnoszenie umiejętności zawodowych przez pracowników realizujących zadania z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych

     

     

     

    W miarę potrzeb

    MOPiWTU

    Pracownicy realizujący zadania z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych

     

    12.

     

    Monitorowanie procedury dotyczącej podjęcia czynności zobowiązania do leczenia w zakładzie lecznictwa odwykowego

     

    Cały rok

    GKRPA

    MOPiWTU

    Osoby uzależnione

     

    13.

     

     

     

     

     

    Rozpowszechnianie w miejscach publicznych informacji na temat choroby alkoholowej 
    i możliwości jej leczeni

     

    Cały rok

    MOPiWTU

    Mieszkańcy miasta

     

    14.

     

    Uzupełnianie wyposażenia placówek w pomoce i sprzęt niezbędne do prowadzenia zajęć terapeutycznych

     

     

     

     

    W miarę potrzeb

    MOPiWTU

    Uczestnicy zajęć terapeutycznych

    Udzielania rodzinom, w których występują problemy pomocy psychospołecznej 
    i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie poprzez:

     

     

    15.

     

    Diagnozowanie potrzeb i problemów oraz podejmowanie działań pomocowych wobec członków rodzin osób uzależnionych,

    Cały rok

    MOPiWTU

    GKRPA

    Policja

    Instytucje i organizacje realizujące zadania z zakresu rozwiązywania problemów alkoholowych

     

    Mieszkańcy miasta

     

    16.

     

    Świadczenie specjalistycznej pomocy w Punktach Informacyjno -Konsultacyjnych, m.in. w:

    - Punkcie konsultacyjnym dla osób uzależnionych

    - Punkcie konsultacyjnym dla ofiar przemocy w rodzinie

     

    Cały rok

    MOPiWTU

     

    Mieszkańcy miasta,

     

     

    17.

     

    Inicjowanie działań zmierzających do budowania systemu współpracy na rzecz pomocy dziecku i rodzinie w środowisku lokalnym,

    Cały rok

    MOPiWTU,

    Urząd Miasta

     

     

    Szkoły, instytucje pomocowe i organizacje pozarządowe działające na rzecz dziecka i rodziny

     

    18.

     

    Prowadzenie grup wsparcia dla ofiar przemocy domowej, m.in.

    - Grupy wsparcia dla kobiet przebywających w Domu Samotnej Matki

    - Grupy wsparcia dla ofiar przemocy domowej

     

     

     

    Cały rok 1x tyg.

     

    Cały rok

    1 x w tyg.

     

     

     

     

    MOPiWTU

    Mieszkańcy miasta; ofiary przemocy domowej

     

    19.

     

    Prowadzenie działalności edukacyjnej oraz szkoleniowej służącej zmniejszeniu skali zjawiska przemocy

    Cały rok

    MOPiWTU

    GKRPA

    Policja

    Instytucje i organizacje zajmujące się problemem przemocy w rodzinie

     

    Mieszkańcy miasta,

    Grupy zawodowe działające na rzecz ofiar przemocy domowej

     

     

     

     

     

     

     

    Wspomagania działalności instytucji, osób fizycznych i prawnych służących rozwiązywaniu problemów alkoholowych poprzez :

     

     

    20.

    Udzielanie pomocy finansowej polegającej na zlecaniu do realizacji zadań publicznych w formie powierzenia lub wsparcia

     

    Cały rok

    MOPiWTU

    Urząd Miejski

    Organizacje pozarządowe, osoby fizyczne

    kluby sportowe

     

    21.

     

    Wsparcie materialne, edukacyjne i lokalowe dla podmiotów pozarządowych i innych zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych, w tym dofinansowanie zakupu materiałów i sprzętu niezbędnego do realizacji programu prowadzonego w ramach Gminnego Programu

     

    W miarę potrzeb

    MOPiWTU

    Urząd Miejski

    Realizatorzy Gminnego Programu Profilaktyki 
    i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

     

    22.

     

    Badanie i monitorowanie problematyki alkoholowej w danej społeczności lokalnej, w tym współpraca z mediami

     

    Cały rok

    MOPiWTU

    Podmioty realizujące zadania z zakresu problematyki alkoholowej

     

    23.

     

    Współpraca pozafinansowa, polegającą na wymianie informacji, konsultacjach i tworzeniu zespołów o charakterze doradczym , m.in. w formie cyklicznych spotkań

    Cały rok

    MOPiWTU

    Podmioty realizujące zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholu


    Powrót

    Załączniki

    • Brak załączników w dokumencie.

    Metryka dokumentu

    ukryj
    Tytuł dokumentu:Uchwała Nr XIV/125/2007
    Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Głogowie
    Informację opublikował:Jan Chitro
    Data publikacji:08.07.2013 09:10
    Wytworzył lub odpowiada za treść:
    Data na dokumencie:Brak
    Informację aktualizował:Jan Chitro
    Data aktualizacji:21.03.2014 08:12