Uchwała Nr XLIV/377/2006


UCHWAŁA  Nr  XLIV/377/2006
Rady Miejskiej w Głogowie

z dnia 24 października 2006 r.

 

w sprawie  aktualności studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego

                oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla miasta Głogowa

 

 

Na  podstawie  art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami) oraz art. 32 ust 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

 

 

§ 1.

Po zapoznaniu się z wynikami przedłożonej przez Prezydenta Miasta Głogowa „Analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym miasta Głogowa w latach 2003 - 2006"stwierdza się:

1)  aktualność „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta

     Głogowa" uchwalonego Uchwałą Nr XXXV/307/2005 Rady Miejskiej w Głogowie z dnia   

     24 listopada 2005 roku.

2)  brak pokrycia planami miejscowymi części terenów zainwestowanych miasta Głogowa,

3)  częściową  dezaktualizację obowiązujących planów  miejscowych, wynikającą z ustaleń  

     Studium, istniejących uwarunkowań oraz zgłoszonych wniosków.

 

§ 2.

Stwierdza się konieczność:

1) sporządzenia  miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego terenów,

2) zmiany obowiązujących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,

wymienionych w punkcie 6.2.2. Analizy, w kolejności stosownej do bieżących  potrzeb.

 

§ 3.

 

Załącznikiem do niniejszej uchwały jest „Analiza zmian w zagospodarowaniu przestrzennym miasta Głogowa w latach 2003 - 2006".

§ 4.

 

Wykonanie niniejszej uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Głogowa.

 

§ 5.

 

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

Przewodniczący  Rady  Miejskiej

Eugeniusz  Patyk

 

 

U Z A S A D N I E N I E

 

Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym prezydent miasta, w celu oceny aktualności studium i planów miejscowych dokonuje analizy zmian                  w zagospodarowaniu przestrzennym miasta, z uwzględnieniem decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy oraz wniosków w sprawie sporządzenia lub zmiany planu miejscowego.

 

W wyniku analizy stwierdzono, że studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. Głogowa, uchwalone w listopadzie 2005 roku jest aktualne i nie wymaga zmian.

Natomiast na  podstawie dokonanej oceny stopnia aktualności planów miejscowych,  w tym potrzeb wynikających z analizy zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, ustaleń Studium oraz złożonych wniosków w sprawie sporządzenia lub zmiany planów miejscowych,  proponuje się podjąć następujące opracowania planistyczne, do realizacji w latach 2007 - 2010:

 

    nowe plany miejscowe:

-  mpzp   terenów Huty Miedzi „Głogów" i byłej strefy ochronnej

-  mpzp  terenów  wyłączonych  z  garnizonu,  położonych  przy  ul.  Gen.  Wł. Sikorskiego    i Wojska Polskiego

-  mpzp  terenów położonych w rejonie ulic Działkowej i Lipowej

-  mpzp   jednostki „A"  Oś. Piastów Śl.

 

    zmiany następujących planów miejscowych:

- mpzp Śródmiejskich terenów nadodrzańskich

- mpzp Oś. Śródmieście

- mpzp Oś. Brzostów

- mpzp Ostrowa Tumskiego

- mpzp Starego Miasta

- mpzp terenów w rejonie ulic Legnicka - Obrońców Pokoju

- mpzp Wschodniej dzielnicy przemysłowej

- mpzp Oś. Nosocice - Krzepów

 

W odniesieniu do terenów nie objętych dotychczas planami miejscowymi wskazuje się m.in. tereny przemysłowe huty miedzi (wraz z obszarami byłej strefy ochronnej), która podlega nieustannym inwestycjom modernizacyjnym (w badanym okresie wydano 25 decyzji lokalizacyjnych dla huty). Konieczne jest ustalenie nie tylko zasad rozwoju samej huty, ale przede wszystkim losu terenów byłej strefy ochronnej, stopnia ich dewastacji  i wskazań co do sposobu rekultywacji, zagrożeń i zasad ochrony przeciwpowodziowej, a także określenia wartości zasobów przyrodniczych  i zasad ich ochrony. Kolejnym z obszarów jest teren byłego garnizonu u zbiegu ulic Generała Władysława Sikorskiego i Wojska Polskiego. Wymaga on ustalenia funkcji terenów, zasad jego zabudowy i zagospodarowania oraz obsługi komunikacyjnej. Istnieje również potrzeba sporządzenia planu dla dalszych terenów leżących przy ul. GenerałaWładysława Sikorskiego, od klasztoru do zakładu karnego przy ul. Lipowej, łącznie z pasami drogowymi ulic. Ostatnim z wymienionych jest teren jedn. „A" Oś. Piastów Śląskich, która z uwagi na „ciasną zabudowę" wymaga zdefiniowania granic pasów dróg lokalnych i dojazdowych oraz innych przestrzeni publicznych tak, by nie stały się one przedmiotem prywatyzacji zasobów mieszkaniowych.

 

W zakresie zmian obowiązujących planów miejscowych potrzeby wynikają głównie    z analizy zmian zagospodarowania miasta oraz zgłoszonych wniosków zewnętrznych.

Dla pierwszej grupy najważniejszymi zjawiskami są:

- likwidacja oraz  restrukturyzacja   przedsiębiorstw  i  instytucji  (np. szkolnictwa ponadpodstawowego),

- zagospodarowanie terenów i obiektów powojskowych,

- przekształcenia własnościowe w zasobach mieszkaniowych gminy oraz SM „Nadodrze",

- rozwój małej przedsiębiorczości, poszukującej nowych miejsc prowadzenia działalności,

- niedostosowanie funkcji do otoczenia,

- zmiana parametrów zabudowy, ustalonych w planach.

W grupie tej dotyczy to m.in. terenów po cukrowni przy ul. Rudnowskiej, terenów zaniechanej budowy elektrociepłowni Widziszów, terenu zajezdni PKS na Starym Mieście, obiektów byłego III LO na Ostrowie Tumskim, terenów powojskowych i innych.

 

W drugiej grupie przyczyn  wnioski dotyczą zmian funkcji i zasad zagospodarowania terenów, zarówno po cele produkcyjno-usługowe jak i mieszkalnictwo wielo-                           i jednorodzinne. Wyjątkiem jest wniosek o przywrócenie funkcji rolnej dla części terenów byłych osadników cukrowni Głogów w Widziszowie oraz wniosek w sprawie lokalizacji garaży na terenie położonym za izbą wytrzeźwień, korzystny dla mieszkańców                     Oś. Kopernika. Obecnie na realizację czeka ogółem 27 wniosków.

 

Poza wyżej wymienionymi mogą się także pojawić inne potrzeby, np. w zakresie opracowania planów miejscowych na pasy drogowe ulic istniejących oraz   zagospodarowanie terenów już zainwestowanych, jak np. teren byłej fabryki domów czy na tereny rozwoju funkcji przemysłowych, położone pomiędzy zachodnią dzielnicą przemysłową a granicą obrębu Biechów. Wszystkie działania mają na celu ustalenie zasad ładu przestrzennego            i dostosowanie obowiązującego prawa miejscowego do pojawiających się potrzeb tak, by stworzyć warunki prawne dla prowadzeniu i rozwoju działań inwestycyjnych na terenie miasta.

Powrót

Pokaż komentarz

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Uchwała Nr XLIV/377/2006
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Głogowie
Informację opublikował:Jan Chitro
Data publikacji:05.07.2013 12:38
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Jan Chitro
Data aktualizacji:21.03.2014 10:56