Uchwała Nr XXVI/211/2004

U C H W A Ł A Nr XXVI/211/2004 

Rady Miejskiej w Głogowie 
z dnia 28 grudnia 2004 r. 

w sprawie przystąpienia do zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Głogowa” 

Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zmianami ) oraz art. 9 ust.1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zmianami ) uchwala się, co następuje: 

§ 1. 
1.   Przystępuje się do zmiany „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. Głogowa”, przyjętego uchwałą Rady Miejskiej w Głogowie Nr XLVII/349/98 z dnia 24 marca 1998 roku. 

2.   Celem zmiany studium będzie aktualizacja polityki przestrzennej miasta, wynikająca ze zmieniających się uwarunkowań rozwoju oraz potrzeb inwestycyjnych miasta. 

§ 2. 
Granicami obszaru objętego zmianą Studium są granice administracyjne miasta Głogowa, pokazane na mapie, stanowiącej załącznik graficzny do niniejszej uchwały. 

§ 3. 
Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Głogowa. 

§ 4. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. 

                      

Przewodniczący Rady Miejskiej 
Eugeniusz Patyk 


U Z A S A D N I E N I E 

    Z dniem 11.07.2003 roku weszła w życie nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. Nr 80 poz. 717 ), która formułuje nowe wymagania w stosunku do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Miasto Głogów posiada „Studium....” zatwierdzone uchwałą Rady Miejskiej w Głogowie Nr XLVII/349/98 z dnia 24 marca 1998 roku, które nie w pełni odpowiada wymogom dnia dzisiejszego i ogranicza możliwości realizacji niektórych inwestycji na terenie miasta. Jest to m.in. skutkiem wprowadzenia w przywołanej na wstępie ustawie wymogu zgodności ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z zapisami „Studium....”. 

Proponowana zmiana ustaleń studium wynika w części z zamierzeń własnych gminy a w części zmierza do stworzenia prawnych warunków dla realizacji inwestycji komercyjnych. 

Pierwsze z nich dotyczą m.in. : 
-   realizacji targowiska miejskiego na terenie położonym przy ul. Kazimierza 
Sprawiedliwego, pomiędzy POD „Wenecja” a centrum handlowym Intermarche 
Bricomarche 
- umożliwienia realizacji budownictwa socjalnego przy ul. Krochmalnej. 

Konieczność przeniesienia targowiska z terenu stadionu, ze względu na planowaną tam budowę kompleksu basenów, wymaga wyznaczenia lokalizacji zamiennej na terenie gminnym, dobrze skomunikowanym i dotychczas niezagospodarowanym. Jest to inwestycja celu publicznego o znaczeniu lokalnym, przez co zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym musi być imiennie określona w „Studium....” a następnie objęta planem miejscowym. 
Co do budownictwa socjalnego istnieje z jednej strony potrzeba dyslokacji części takiej zabudowy poza obrębem istniejących osiedli mieszkaniowych (dotyczy to przypadków szczególnie uciążliwych) a z drugiej strony gmina posiada takie tereny przy ul. Krochmalnej, przeznaczone jednak w studium pod cele przemysłowe. 

Koniecznością jest zatem dokonanie stosownych zmian studium tak, aby stworzyć warunki prawne dla budownictwa socjalnego. 

Drugie z nich dotyczą m.in.: 
- terenu usług komercyjnych, położonego przy ul. J. Piłsudskiego w obrębie 13 „Brzostów”, na którym ustalona zostanie możliwość realizacji obiektów handlowych o pow. sprzedaży powyżej 2000 m2 
- części terenu garnizonu przy ul. Wojska Polskiego oraz terenów wcześniej z niego wyłączonych, dla których należy sformułować jednoznaczne zapisy dot. docelowej funkcji tj. zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz zasad lokalizacji zespołu handlowo - usługowego o pow. sprzedaży nie przekraczającej 2000 m2. 

Teren usług komercyjnych w obrębie Brzostów był przedmiotem lokalizacji tzw. „Galerii Głogowskiej” firmy Polimeni International. Ponieważ sprawa jest nie zakończona (oczekuje na rozpatrzenie sądu administracyjnego) a w międzyczasie 
zmieniły się przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym , 



zgodnie z ich wymaganiami obiekty handlowe o pow. sprzedaży przekraczającej 2000m2 wymagają ustalenia lokalizacji w „Studium....” a następnie opracowania planu miejscowego. 

Teren garnizonu nie posiada planu miejscowego a w studium „przeznaczony jest pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne wraz z podstawowymi urządzeniami obsługi mieszkańców. Dopuszczalne są też nowe funkcje pod warunkiem, że nie spowodują one uciążliwości polegającej np. na wzmożonym ruchu samochodów ciężarowych”. Ponieważ użyte pojęcia są niejasne i budzą wątpliwości w ich interpretacji, zwłaszcza w odniesieniu do funkcji i wielkości usług, wymaga to ich konkretyzacji. 

Niemałą grupę stanowić też będą zmiany dot. ustaleń dla terenów zainwestowanych np. pozostawienie zabudowy mieszkalnej przy ul. Żarkowskiej czy też odstąpienie od zapisanej w Studium likwidacji kompleksów ogrodów działkowych w strefach przemysłowych. 

Należy się spodziewać, że w ramach procedury zmiany studium mogą się pojawić kolejne wnioski, wymagające rozpatrzenia i ewentualnego ich uwzględnienia. 

Zadaniem podejmowanej zmiany jest dostosowanie rozstrzygnięć studium do aktualnych potrzeb miasta, stwarzających warunki dla jego dalszego rozwoju, z uwzględnieniem nowych wymagań formalnych, wynikających z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Powrót

Załączniki

  • Brak załączników w dokumencie.

Metryka dokumentu

ukryj
Tytuł dokumentu:Uchwała Nr XXVI/211/2004
Podmiot udostępniający informację:Urząd Miejski w Głogowie
Informację opublikował:Jan Chitro
Data publikacji:05.07.2013 10:10
Wytworzył lub odpowiada za treść:
Data na dokumencie:Brak
Informację aktualizował:Jan Chitro
Data aktualizacji:24.03.2014 09:01